Reduce, Re-use, Redesign

Att ställa om till cirkulära flöden är en förutsättning för att klara byggbranschens klimatmål. Dessutom kan det både bli en bra affär och en möjlighet att skapa formstark arkitektur.

Så mycket kan återbruk spara

Vinster på över hundra miljoner kronor, 3800 ton koldioxid och nästan två års byggtid visar beräkningarna. Läs mer »

Hur ställer vi om branschen?

För att lyckas med omställningen från linjär till cirkulär krävs en ny typ av process. Vi kallar det cirkulär arkitektur. Läs mer »

Hitta återbrukspotentialen!

Skapa en digital modell för återbruk med White ReCapture och se potentialen i dina byggnader. Läs mer »

Trygg miljö med små ingrepp

Maja Beskowskolan är ett bevis på att det går att skapa nya, attraktiva miljöer med återbruk och varsamma tillägg. Läs mer »

Cirkulärt tänk ger resultat

I Selma Lagerlöfs Center har White skapat en av 2019 års bästa inredningar och samtidigt sparat nio miljoner. Läs mer »

"Räkna avfallets påverkan"

Istället för att knyta livscykelanalysen till den enskilda nya byggnaden så borde den knytas till fastigheten, skriver företrädare för White i en debattartikel. Läs mer »

 

Vill du veta mer om cirkularitet och transformation? Kontakta oss!

 

Göteborg

Laura Nicoline Conradi

laura.conradi@white.se

+46 721 73 31 11

Halmstad

Jimmie Ahlgren

jimmie.ahlgren@white.se

+46 703 83 24 15

Linköping

Camilla Smedéus

camilla.smedeus@white.se

+46 766 39 46 29

Malmö

Martin Sundberg

martin.sundberg@white.se

+46 766 39 46 54

Oslo

Jenny Mäki

jenny.maki@white.se

+47 917 424 86

Stockholm

Kinna Sahlqvist

kinna.sahlqvist@white.se

+46 721 73 30 06

Umeå

August Edwards

august.edwards@white.se

+46 721 58 32 33

Uppsala

Carl Lindecrantz

carl.lindecrantz@white.se

+46 766 39 47 13

Västerås

Sofia Lewén

sofia.lewen@white.se

+46 766 39 47 72

Örebro

Elin Sandström

elin.sandstrom@white.se

+46 766 39 46 16

 

English
Svenska